5 Cze

Drzewo Roku 2019

Konkurs „Drzewo Roku 2019”

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do społeczeństwa, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukajmy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnie i scala wspólnotę osób mieszkających w naszym regionie.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.swietodrzewa.pl w zakładce Konkursy/Drewo Roku

„Matczyna Lipa”

„Matczyna Lipa” jest drzewem które rośnie od blisko 400 lat na „Matczynej Górze”, najwyższym, malowniczym wzniesieniu w granicach miasta Jelcz-Laskowice. Rozpościera się z niego wspaniały widok na całą okolice. W odległości niespełna 3 km w kierunku północno-wschodnim dostojnie rośnie jej brat, słynny ”Dąb Słowianin”. Słowiańsko brzmiąca nazwa „Matczyna Góra” (Matschine Berg) wyszperana została przez lokalnych historyków na mapach Śląska z okresu drugiej połowy XIX wieku, kiedy to na polecenie władz pruskich nanoszono na mapy nazwy miejscowe obiektów geograficznych, przyrodniczych i historycznych. Dzięki staraniom Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice, wśród których jest wielu pasjonatów lokalnej historii i miłośników map, nazwa ta, po wielu latach zapomnienia wraca do życia i jest coraz częściej kojarzona i używana przez lokalna społeczność. Przy drodze dojazdowej jeszcze w okresie międzywojennym mieliły zboże na mąkę dwa wiatraki. W najwyższym miejscu przed kilkuset laty powstały piwnice, w których przechowywane było ważone w laskowickim browarze piwo oraz ziemiopłody, na potrzeby właścicieli laskowickiego placu. Zapewne właśnie od swojej roli jako miejsca przechowywania żywności, wzniesienie to zostało opatrzone śląsko  brzmiącą nazwą „Matschine Berg”, czyli „Matczyna Góra”.

Ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe, miejsce to jest z przyjemnością odwiedzane przez okolicznych mieszkańców. Jego kilkusetletnie życie gospodarcze dobywało się w cieniu rozłożystej i miododajnej, w środku lata cudownie kwitnącej i przyprawiającej o zawrót głowy miodowo-waniliowym zapachem, lipy. Odnalezienie na dawnych mapach jego nazwy stało się inspiracją do określenia tym samym mianem najbardziej okazałej lipy tam rosnącej. Dolny Śląsk słynie z dużej ilości lip. Każda wieś i każde miasteczko sadziło wzdłuż swoich ulic, dróg i przed domami ich duże ilości. Lipy, oprócz właściwości miododajnych, dawały również cień, tak bardzo potrzebny po ciężkiej pracy. Odpoczynek pod lipą dawał dużo satysfakcji, a  piękny zapach i szum pracujących owadów wyciszał i wprowadzał ludzi w dobry nastrój. Podczas kwitnienia w jej koronie roi się od pszczół zbierających nektar kwiatowy. Niektórzy wierzyli, że drzemka w cieniu lipy zapewnia prorocze sny, a gałązki wetknięte za święty obraz zapewniają spokój domowi i całemu dobytkowi. Z drzewa lipowego robiono kołyski, o czym pisała Maria Konopnicka: „Kołysz mi się kołysz, kołysko lipowa! Niechaj Cię, Jasieńku Pan Jezus zachowa!”. W wierzeniach ludowych lipa była symbolem kobiecości. Znanym do dzisiaj zwyczajem naszych przodków było sadzenie lipy, gdy rodziła się córka i dębu, gdy rodził się syn. Do tej pory łatwe w obróbce drewno lipowe jest wdzięcznym materiałem, z którego wykonuje się rzeźby, instrumenty muzyczne, a dawniej z łyka lipowego robiono buty. Lipa jest również ceniona za swoje właściwości lecznicze.

Pod koniec II WŚ  piwnice piwne zostały dostosowane do potrzeb obronnych. Niemcy utworzyli tam strzelnice, która jednym zejściem była z nimi połączona. Pełniły one wówczas ważną rolę obrony Laskowic przed nacierającymi od strony Namysłowa wojskami radzieckimi w ramach Ofensywy Styczniowej. Były one również elementem pierwszego pierścienia obrony Twierdzy Wrocławia (Festung Breslau) . Po zakończeniu wojny miejsce to było ogólnodostępne, przez co uległo znacznej degradacji.

W latach 80-ch XX wieku, założyciele Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice podjęli decyzje o budowie nowej strzelnicy sportowej. Miejsce to zyskało gospodarza, który dba o jego należyty wygląd oraz o utrzymanie porządku. Nasadzono nowe drzewa. Wybudowano wiatę rekreacyjną, pod którą odbywają się biesiady oraz imprezy plenerowe.

(Na zdjęciu grupa młodzieży i opiekunów – zawody LOK 04.05.2019r.)

W okresie wiosenno-letnio-jesiennym „Park Strzelecki – Matczyna Góra” tętni życiem. Odbywają się tam cykliczne zawody strzeleckie organizowane przez SBK Grodu Jelcz-Laskowice, LOK oraz zaprzyjaźnione Kluby Strzeleckie. Przyjeżdżają do nas delegacje ze wszystkich 17 bractw kurkowych stowarzyszonych w okręgu Śląskim, zaprzyjaźnione bractwa z Wielkopolski oraz innych regionów Polski. W roku 2013 odbyła się patriotyczna uroczystość nadania Sztandaru rodzimemu bractwu. Zgromadziła ona setki osób, które między innymi podziwiały nasz cud natury, „Matczyna Lipę”. Opisane miejsce jest doskonale usytuowane. Mieści się w granicach miasta, ale niemal z każdej strony otoczone jest polami. Organizowane imprezy nie są uciążliwe dla mieszkańców i zapewniają możliwość swobodnej rekreacji. Dzięki zaangażowaniu bractwa i pomocy władz samorządowych nabiera ono coraz większego znaczenia wśród lokalnej społeczności. W tym roku, z naszej gościnności pod „Matczyna Lipą”, korzystała kilkudziesięcioosobowa Orkiestra  „Oryginal Chattengauer” z partnerskiego miasta Gutensberg.

(Na zdjęciu władze Samorządowe Jelcza-Laskowic z delegacjami zaprzyjaźnionych miast Gudensberg w Niemczech i Szczyrec na Ukrainie)

 

ODDAJ SWÓJ GŁOS !

http://drzeworoku.pl/

Kategoria: Ogólne
to-top Regulamin CSiR Regulamin fitness Regulamin karnetów Klauzula informacyjna dot. RODO